קנדידה: דרכים לטיפול בפטרייה המציקה

היא משגשגת כשהגוף חלש וגורמת לגירוד בלתי נסבל בנרתיק ולכאבי בטן. המומחים של סופר-פארם מסבירים איך להתמודד עם הפטרייה

אין כמעט אישה שלא זכתה לפגוש מקרוב את הפטרייה קנדידה לפחות פעם בחיים, ואם את אחת מהן, סביר להניח שרק השם שלה גורם לך להתגרד, ובצדק. קנדידה היא סוג של פטריית שמר שקיימת באופן טבעי בגוף או נכנסת אליו דרך המזון שאנחנו אוכלים. היא נמצאת במקומות לחים כמו מערכת העיכול, חלל הפה, פי הטבעת ואברי המין, אך כשהיא יוצאת משליטה – בעיקר כאשר המערכת החיסונית חלשה - היא יכולה לגרום למגוון תופעות מציקות ולא נעימות.

לדברי ד"ר בועז רון, רופא MD והומיאופת, אשר ערך מחקר על טיפול בקנדידה בבית החולים אלישע בחיפה, קנדידה מתחילה לשגשג כשהמערכת החיסונית חלשה, בשילוב עם זיהום סביבתי.

תהליך התרבות הקנדידה כולל שחרור רעלנים לדם, המשפיעים על מערכות שונות בגוף. כשהקנדידה נמצאת במעיים, היא עלולה לגרום לכאבי בטן, שלשולים, גזים, נפיחות בבטן, אבל היא מסוגלת לנדוד גם למערכת אחרות בגוף ולגרום למגוון סימפטומים שהופכים את חיי הסובלים ממנה לסיוט: עייפות כרונית והפרעות שינה, מיגרנות, דלקות בשלפוחית השתן, אלרגיה, החמרת הפרעות קשב וריכוז, חולשה מתמשכת, זיהומים חוזרים בגוף, בעיות פוריות, קושי בירידה במשקל ועוד.

אצל נשים אחד מהמופעים של הקנדידה הוא פטריה בנרתיק, הבאה לידי ביטוי בגירודים עזים, הפרשות צמיגיות, צריבה וכאב בעת מגע מיני ואפילו ניגוב. אצל נשים רבות, הבעיה מחמירה לאחר קיום יחסי מין, או הופכת לכרונית ומתפרצת לפני הווסת. גם בעת הריון לעתים יש התפרצות של קנדידה עקב שינויים בסביבת הנרתיק. 

ניתן לאבחן את הקנדידה על ידי בדיקות ספציפיות הכוללות, בין השאר, בדיקת שתן ובדיקות נקודתיות של פטריות (בציפורניים ובנרתיק). "הקנדידה היא טפיל אופורטוניסטי – היא מנצלת את ההזדמנות לשגשג כשהגוף חלש", מסביר ד"ר רון, " מעבר לאי נוחות הרבה שהיא גורמת, עצם עובדה שהיא משגשגת אצל אדם מסוים מעידה על כך שמצבו הבריאותי לא אידיאלי והוא סובל מתזונה לקויה. על מנת ולמנוע חזרה בעתיד, חיוני לשלב טיפול רפואי בפטרייה עם טיפול שמחזיר את החוזק החיסוני לאדם". 

היא משגשגת כשהגוף חלש וגורמת לגירוד בלתי נסבל בנרתיק ולכאבי בטן. המומחים של סופר-פארם מסבירים איך להתמודד עם הפטרייה

ד"ר בועז רון פיתח הרכב הומאופתי (יחד עם דני רון), המיוצר במעבדות ההומאופטיות של סופר-פארם. "הטיפול לחיזוק, להחזרת האדם לבריאות הטבעית, מותאם באופן אינדיבידואלי למטופל", הוא אומר. 

המוצר הוא ללא התוויה רפואית מאושרת ויש לפנות לקבלת עזרה רפואית טרם השימוש במוצר, וכן במידה והסימפטומים שלשמם נלקח המוצר אינם עוברים או מוחרפים.

יהודית עמרה, רוקחת וההומאופתית הראשית של סופר-פארם, מוסיפה כי מטפלים רבים ממליצים למי שמגיע אליהם עם קנדידה לשנות קודם כל את התזונה ולוותר על פחמימות וסוכרים. "השינוי הזה ברוב המקרים עוזר והקנדידה נעלמת, אבל כשחוזרים לתזונה הרגילה – הקנדידה חוזרת", היא מבהירה.

עמרה ממליצה על טיפול יסודי הכולל חיזוק מערכות הגוף, בדגש על התאמה אישית למצב המטופל. במקביל, ניתן להיעזר גם בתוספי תזונה לאחר התייעצות עם רופא, שעשוי להמליץ גם על טיפול תרופתי. קיים טיפול תרופתי ללא מרשם של נרות לנרתיק שאפשר לרכוש בבית המרקחת לאחר התייעצות עם רופא.

 • חומצה קפרילית: חומצת שומן המיוצרת מקוקוס והנחשבת יעילה להתמודדות עם פטריות. המינון המקובל הוא 2 טבליות ביום עם האוכל.
   
 • שמן אורגנו: נחשב כמסייע בהתמודדות עם חיידקים ובפטריות. המינון המקובל הוא 2 טבליות ביום עם האוכל.
   
 • פרוביוטיקה: עמרה מדגישה כי שימוש בפרוביוטיקה יכול לסייע בהתמודדות עם הפטרייה. הפרוביוטיקה, שמכילה חיידקים ידידותיים, עוזרת להשבת האיזון שמתערער כשהקנדידה משגשגת. כשהפטרייה פעילה, ניתן ליטול 2 טבליות של פרוביוטיקה גולד של לייף. עמרה מציעה להמשיך ליטול פרוביוטיקה מספר חודשים גם לאחר שהקנדידה עוברת, ובכל תקופה שבה נוטלים אנטיביוטיקה, במינון של 2 טבליות ביום. בנוסף קיימים גם נרות וגינליים של פרוביוטיקה הנמכרים בבית המרקחת ללא מרשם רופא.
   
 • תמצית זרעי אשכולית: תמצית בעלת תכונות מחטאות, הנחשבת כמסייעת בטיפול במזהמים שונים במערכת העיכול. המינון המקובל הוא בין 10 ל-20 טיפות מהולות במים, 2-3 פעמים ביום. ניתן להשתמש גם נקודתית על הפטרייה כשהיא במקום גלוי, כמו בציפורניים.
   
 • קנדידה אלביקנס 5CH: מוצר הומאופתי המספק "עזרה ראשונה" לדברי עמרה. המינון המקובל הוא 3 כדורים פעם ביום למשך חודשיים.
   
 • שמן עץ התה: גם שמן עץ התה נחשב כמסייע בטיפול בפטרייה וכמחטא. ניתן להשתמש בו במגוון צורות, תלוי היכן הפטרייה.
   

לתוספי המזון הנזכרים לא אושרה התוויה רפואית על-ידי משרד הבריאות, התוספים אינם מתיימרים לרפא או למנוע מחלה כלשהי, ומומלץ בכל מקרה להתייעץ עם רופא בכל בעיה בריאותית לפני השימוש בהם.