ויטמין סי לסיוע בשמירה על בריאות העור

הוא מסייע להתמודד עם בעיות החורף, אבל גם עוזר להתחדשות העור. למה חשוב לצרוך ויטמין סי וכמה מומלץ? רוקחת סופר-פארם מסבירה

מאת: סיגל פאר, פורסם במקור: סלונה

סביר להניח שאחת ההמלצות שקיבלתם לשמירה על אורח חיים בריא הייתה לצרוך ויטמין סי, בין אם באכילת פירות וירקות ובין אם דרך תוספי תזונה. לוויטמין סי אכן יש השפעה על המערכת החיסונית, והיא המפורסמת ביותר, אבל היתרונות שלו לא מסתכמים בכך ומגיעים אפילו להשפעה על מראה העור והשיער.

דיאנה היינריך, רוקחת בסופר-פארם, מסבירה כי ויטמין סי (ובשמו המקצועי - חומצה אסקורבית) הוא ויטמין המסייע לגדילה והתחדשות טבעית של רקמות בכל חלקי הגוף. "מדובר בוויטמין שהכרחי ליצירת קולגן, מרכיב חיוני המסייע בבניית העור, הגידים, הרצועות וכלי הדם".

חוסר בוויטמין סי עלול להשפיע על משך ריפוי פצעים, על מערכת החיסון, על מצב הרוח, על מצב היובש בפה, ועל היקף נשירת השיער.

ויטמין סי נחשב לאחד מנוגדי החמצון הידועים (נוגדי חמצון, המכונים גם אנטי-אוקסידנטים, הם חומרים אורגניים שתפקידם לצמצם, לנטרל ולמנוע את הנזק שנגרם על ידי רדיקלים חופשיים).

"למעשה", מוסיפה היינריך, "ויטמין סי הוא נוגד חמצון מאוד יעיל, ואפילו ברמות נמוכות עשוי לסייע בהגנה על חלבונים, שומנים, סוכרים ומרכיבים נוספים בתאי הגוף. מחקרים מראים כי הוויטמין גם מעורב באיזון רמות כולסטרול בגוף. מדובר בוויטמין המסייע לחיזוק הפעילות ולתפקוד תקין של המערכת החיסונית,

מה חשוב לדעת על ויטמין סי?

1. ניתן לקבל ויטמין סי מפירות וירקות שונים, בהם פירות הדר (תפוז, אשכולית, לימון ועוד) פלפל ירוק, אבטיח, תות, קיווי, מנגו, ברוקולי, כרוב, עגבניות ועוד. ויטמין סי רגיש לאור ולחום ולכן עדיף לאכול פירות וירקות טריים לצורך השגת מלוא תכולת הוויטמין.

2. ישנם  תוספים שונים שמספקים ויטמין סי סינטטי במגוון צורות ובהרכבים שונים. הזמינות לגוף של ויטמין סי סינטטי, מבחינת יכולת הספיגה שלו, זהה ללא תלות בצורת התוסף (אבקה, טבליות ללעיסה או טבליות לבליעה).

3. בתקופת הסתיו או החורף, ניתן להשתמש בתוספים דוגמת חיזוקית, שמכילים בנוסף לוויטמין סי גם רכיבים אחרים שנועדו לסייע בחיזוק המערכת החיסונית, דוגמת פרופוליס ואכיניציאה. מולטי ויטמין המכיל ויטמין סי חשוב כתוסף השלמת תזונה רק למי שתזונתו לא מלאה.

4. יש ליטול ויטמין סי לאחר אוכל (בעיקר לאלו הסובלים מהפרעות במערכת העיכול אחרי נטילתו) ולהרבות בשתייה.

5. טרם נטילת ויטמין C, מומלץ להתייעץ עם רופא או רוקח כך שיוכל להתאים באופן פרטני את המינון המומלץ, בהתאם למצב הרפואי של הפונה.

6. המינון היומי המומלץ הוא 90 מ"ג לגברים ו-75 מ"ג לנשים. עבור אנשים מעשנים, שלהם רמות נמוכות יותר של ויטמין סי בגלל נזקי העישון, נדרשת תוספת של 35 מ"ג ליום על מנת לקבל את היעילות של הוויטמין כנוגד חמצון, מומלץ לצרוך 500 מ"ג עד 1000 מ"ג ביום ובכל מקרה לא מעבר ל-2000 מ"ג (2 גרם) ליום למבוגר.

7. בצריכה מוגברת מעבר לכמות של 2 גרם ליום, ויטמין סי עלול לגרום לשלשול, גזים, כאבי בטן וצרבת עד כיב קיבה. צרבת יכולה להיגרם גם במינונים נמוכים יותר באוכלוסיות שונות שרגישות יותר לחומציות של הוויטמין.

8. עודפים של ויטמין סי, כמו גם תוצרי הפירוק שלו בגוף, מופרשים בקלות בשתן וגם בצואה, ולכן נדיר למצוא מקרים של "הרעלת ויטמין סי". 

9. לוויטמין סי אפקט משתן ולכן חשוב להרבות בשתיית מים. לאנשים עם בעיית כליות, מומלץ להתאים את מינון ויטמין סי בהתאם למצב הרפואי.

10. אנשים עם רמות גבוהות של ברזל צריכים להימנע מתוספי ויטמין סי בשל יכולתו של הוויטמין להגביר ספיגת ברזל מהמזון (ולכן, אגב מומלץ לאנשים שנוטלים תוספי ברזל לצרוך ויטמין סי במקביל).

תוסף התזונה אינו מתיימר לרפא או למנוע מחלה כלשהי, מומלץ בכל מקרה להתייעץ עם רופא לפני השימוש בו.