5 סיבות טובות לצרוך כורכום

הכורכום, שהפך האחרונה לפופולרי, נחשב כמסייע בשמירה על העור, בחיזוק המערכת החיסונית וכבעל ריכוז גבוה של נוגדי חמצון

הכורכום יצא בשנים האחרונות מגבולות המטבח, ולא מעט אנשים מקפידים לצרוך אותו על בסיס יומיומי כתוסף מזון. מה יש בו בצמח הכתמתם שהפך אותו לכה פופולרי? לכורכום תפקיד חשוב בפעילות נוגדת דלקת, והוא בעל ריכוז גבוה של נוגדי חמצון, המסייעים לפעילות תקינה של מחזור הדם ובעיכוב תהליך החמצון של תאי הגוף.

הכורכום נחקר מזה שנים לא מעטות, משנות ה-30 של המאה הקודמת, ועד עתה התפרסמו למעלה מ-8,000 מחקרים הקשורים לצמח זה. שורש הכורכום מכיל חומרים פעילים רבים, המסייעים למערכות שונות בגוף. לכן, ממליצה שירלי קטרון, דיאטנית ורוקחת סופר-פארם, לשלב אותו במטבח איפה שניתן, ומזכירה כי ניתן אף לצרוך אותו כתוסף תזונה. 

כורכום על שום מה?

שמירה על עור בריא וגמיש – הכורכום מכיל, בין היתר, ריכוז גבוה של סלניום, הידוע כמסייע ליצירת קולגן החיוני לשמירה על גמישות העור ובריאותו. העור הוא האיבר הגדול ביותר בגוף והוא מושפע מתנאים חיצוניים כמו חום, קור, לחות, יובש וזיהום אוויר. החשיבות בשמירה על העור היא לא רק מסיבות אסתטיות, אלא בעיקר כי הוא משמש כ"חומה החיסונית" ראשונה של הגוף.

חיזוק המערכת החיסונית וסיוע בהתמודדות עם תסמיני תחלואות החורף – הריכוז הגבוה של נוגדי החמצון בכורכום הופך אותו למסייע למערכת החיסון. נוגדי החמצון מסייעים בנטרול הרדיקלים בגוף, שעשויים לפגוע במערכת החיסון. על מנת להגיע לאחוז משמעותי של נוגדי חמצון שמקורם בכורכום ניתן לצרוך אותו גם כתוסף מזון בטבליות.

נוגד דלקת טבעי – הכורכום הוא מזון אנטי דלקתי טבעי, ובמטבח הוא נחשב כמסייע במניעת קלקול המזון. לכורכום עשויה להיות השפעה מיטיבה על תהליכים דלקתיים בבני אדם. תחום זה ממשיך להיות מושא של מחקרים שונים הבוחנים את מידת הסיוע של הכורכום במצבים דלקתיים שונים ובעיכוב גורמים מתווכי דלקת.

מסייע בשמירה על המשקל – הרכיבים הפעילים בכורכום עשויים לסייע בשמירה על רמות האינסולין בגוף, שרמה תקינה שלו עוזרת לשמור על משקל תקין. מחקר שנערך באוניברסיטת בוסטון הראה כי תוספת של כורכומין, אחד מהחומרים הפעילים בכורכום, סייעה בשמירה על משקלם של עכברים, על אף שאלו קיבלו תוספת מזון לתפריט היומי.

מזון למוח – מחקר שנעשה בשנת 2014 הראה כי הכורכומין עשוי לסייע בהפרשת חלבון BDNF, שהוא הורמון גדילה החיוני למוח. 

 

תוספי המזון אינם מתיימרים לרפא או למנוע מחלה כלשהי, ומומלץ בכל מקרה להתייעץ עם רופא בכל בעיה בריאותית לפני השימוש בהם.