קחי תוספת: מהם תוספי התזונה המומלצים לעוסקות בפעילות גופנית?

נשים העוסקות בספורט מקפידות לרוב על תזונה נכונה, אבל לא תמיד אפשר לקבל את כל מה שדרוש לנו מהמזון. הנה כמה תוספי תזונה שיעזרו לשמור על כושר

המודעות לתזונה נכונה גוברת והולכת בשנים האחרונות, ואלו שעוסקות בספורט באופן קבוע משתדלות לרוב להקפיד על ארוחות בהרכב מאוזן, שיסייעו להן להתאמן ביעילות ולשמור על המשקל. ואולם, לא תמיד אפשר לקבל את כל הדרוש לגוף באמצעות המזון, בוודאי כאשר לא מקפידים על שילוב כל אבות המזון. במקרה זה, כדאי לשקול שימוש בתוספי מזון – המשלימים חוסרים שונים ועשויים לסייע לגוף לתפקד טוב יותר.

ביניים: מולטי-ויטמין: מסייע בהשלמת החוסרים

ניר מיכלוביץ', רוקח, מנהל שיווק וסחר בתחום בתי המרקחת בסופר-פארם, מסביר כי התוסף הראשון, המומלץ לכולם ובפרט לאלו העוסקות בספורט באופן קבוע, הוא מולטי-ויטמין. "המולטי-ויטמין מהווה השלמה לוויטמינים שקשה לקבל מהמזון שלנו, לכן במיוחד למי שעושה ספורט, מומלץ להשלים את החוסרים".

לדברי מיכלוביץ', יש סוגים שונים של תוספי מולטי-ויטמין המותאמים במיוחד לספורטאים, למשל לייף קוואנטום ספורט, צנטרום פרפורמנס, או סולגאר VM2000. לדבריו, את כמוסת המולטי-ויטמין נוטלים בבוקר או בצהרים, עם האוכל.

ביניים: ויטמין D: ידוע כמסייע למערכת השלד

עוד מזכיר מיכלוביץ' את ויטמין D. "מחקרים מהשנים האחרונות מצאו שרוב האוכלוסייה לא מקבלת אותו בכמות מספקת", אומר מיכלוביץ', "כמעט כולם זקוקים להשלמת המחסור בוויטמין D, כולל אלו שעוסקות בספורט כמו ריצה. ויטמין זה ידוע כמסייע למערכת השלד וחוסר בו עשוי לגרום לפגיעה בחוזק העצם ולסיכון מוגבר לשברים". המנה מומלצת נעה בין 400 ל-1000 יחידות בינלאומיות, פעם ביום – בכדורים או בטיפות.

ביניים: אומגה 3: כמוסה ביום במינון גבוה

מי שעושות ספורט באופן קבוע יוכלו לצאת נשכרות גם משימוש בתוסף אומגה 3. "אומגה 3 עשויה לסייע בהתמודדות עם תסמינים שעלולים להיגרם כתוצאה מפעילות גופנית. כמו כן היא יכולה לסייע בשיפור פרופיל השומנים והגלוקוז בדם. מומלץ לקחת כמוסה אחת ביום, במינון גבוה", אומר מיכלוביץ'. לדבריו, ישנם סוגים רבים על המדף – למשל, אומגה עילית של לייף, אלספה מקס ואומגה 950 סולגאר.

ביניים: מגנזיום: ידוע כמסייע בהתמודדות עם התכווצויות שרירים

נשים רבות העושות פעילות גופנית באופן קבוע מודעות ליתרונותיו של תוסף המגנזיום, המסייע בהתמודדות עם התכווצות שרירים אחרי הפעילות, ובהתאוששות של מערכת השרירים. לדברי מיכלוביץ', נטילת תוסף מגנזיום במהלך פעילות גופנית יכולה גם לסייע בתהליכי ייצור האנרגיה בגוף. את מנת המגנזיום היומית יש ליטול בערב, לפני השינה.

ביניים: הקפידו לבדוק את מאגרי הברזל

אסנת בוברוב, דיאטנית לייף ברשת סופר-פארם, מוסיפה כי נשים הרצות באופן קבוע, בגלל המחזור החודשי והשחיקה המכנית של כדוריות הדם הנגרמת כתוצאה מפעילות גופנית, צריכות לוודא שאין להן מחסור בברזל, ויטמין 12B וחומצה פולית. "רצוי לבצע בדיקת דם שכוללת התייחסות למאגרי הברזל, ויטמין 12B וחומצה פולית, ולקבל המלצות מאנשי מקצוע כיצד להתמודד עם מחסור בהם – אם קיים".

ביניים: סידן: ידוע כמסייע לבריאות העצם

מינרל נוסף שנשים רצות צריכות להקפיד על צריכתו הוא סידן. "לריצה יש אפקט חיובי על צפיפות מסת העצם, אבל במקביל אליה יש להקפיד על צריכה מספקת של סידן. כמו כן, יש עבודות שמראות שעלייה בצריכת הסידן גם מסייעת לירידה במשקל", אומרת בוברוב. כדי להגביר את צריכת הסידן ניתן לצרוך מוצרי חלב, שקדים, טחינה, ירקות עליים ירוקים (תרד, כרוב), סרדינים, מוצרי סויה וברוקולי.

ביניים: כורכום וספירולינה כחלק מהתפריט היומיומי

תוסף אחר שעשוי לסייע לעוסקות בספורט הוא הקפאין, הידוע כחומר ממריץ שיעיל בהתמודדות עם עייפות וגם כמסייע לגוף מבחינה אנרגטית, בזמן הפעילות. "אפשר, כמובן, לשתות כוס קפה חזק לפני האימון, אבל יש כאלו שלא שותות קפה או שהוא לא זמין להם – והן יכולות ליטול טבליות קפאין לפני האימון ובמהלכו", אומר מיכלוביץ'.

אחד הלהיטים הנוכחיים בתחום תוספי התזונה, מספר מיכלוביץ', הוא שורש הכורכום, צמח בעל ריכוז גבוה של נוגדי חמצון המסייע למערכת הקרדיווסקולרית. המעוניינות יכולות לקחת מדי יום טבליה אחת של תמצית שורש כורכום איכותית.

צמח נוסף שצובר פופולריות הוא אצת הספירולינה, הנחשבת מזון על, מאחר שהיא מכילה ריכוז גבוה במיוחד של רכיבי תזונה חיוניים, כמו ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון וחלבון. אפשר להוסיף ספירולינה טרייה לשייקים, או לצרוך אותה בטבליות או באבקה.